Systemy wideokonferencyjne (ang. video conferencing systems) to nowoczesne rozwiązanie służące do optymalizacji spotkań biznesowych, zakładających zdalny udział części lub wszystkich jej uczestników. Kontakt telefoniczny nie sprawdza się w takich sytuacjach, choćby dlatego, że wyklucza niewerbalne środki komunikacji i nie pozwala na przekazywanie informacji wizualnych, czyli przesyłanie zdjęć, grafik, wykresów i tym podobnych form prezentacji danych, które mają przecież duże znaczenie w biznesie. O wiele lepszą alternatywą dla telefonicznych konferencji są wideokonferencje pozwalające na transmisję zarówno głosu, jak i obrazu – to właśnie do ich obsługi służą systemy wideokonferencyjne. Dzięki nim wszyscy uczestnicy biznesowego spotkania, mimo, że nie znajdują się w tym samym miejscu, mogą się doskonale widzieć, słyszeć i komunikować. Dyskusja w takich warunkach przebiega równie łatwo jak w trakcie bezpośredniego spotkania twarzą w twarz i jest praktycznie tak samo efektywna.

Korzyści z wdrożenia systemów konferencyjnych

Systemy wideokonferencyjne zapewniają przede wszystkim ogromną wygodę – w końcu zdalne spotkanie wymagające jedynie połączenia z siecią jest o wiele prostsze w organizacji niż tradycyjna konferencja wymagająca często wielogodzinnych, a więc kosztownych i bardzo kłopotliwych, podróży służbowych. Ponieważ uczestnicy wideokonferencji nie muszą się stawiać w siedzibie firmy, nie tylko nie tracą czasu i pieniędzy na dojazdy, ale też nie ryzykują spóźnień z powodu napotkanych po drodze korków czy awarii auta. Niezaprzeczalną zaletą stosowania systemów wideokonferencyjnych jest także brak limitów związanych z liczbą uczestników konferencji – zdalnych spotkań nie ogranicza przecież wielkość sali ani brak ważnych elementów jej wyposażenia, takich jak system dyskusyjny, bez którego nie może się obejść żadna debata w większym gronie.

Wdrażanie systemów wideokonferencyjnych Systemy wideokonferencyjne umożliwiają efektywną współpracę wielu osób rozproszonych po całym kraju, a nawet całym świecie – ale żeby dobrze spełniały swoją rolę, muszą być właściwie zaimplementowane. Oznacza to, że proces instalacji powinien być wykonany w sposób profesjonalny przez fachowców, którzy zadbają o ergonomiczne rozplanowanie struktury całego systemu w danej przestrzeni, profesjonalny montaż i konfigurację wszystkich urządzeń wchodzących w jego skład oraz testy symulacyjne gwarantujące poprawne działanie każdego elementu. Tym wszystkim może się zająć nasza firma. Nasi fachowcy chętnie doradzą również w doborze odpowiedniego sprzętu, stabilnego i niezawodnego w działaniu oraz dopasowanego do potrzeb i oczekiwań użytkowników. Dzięki temu firma będzie miała szansę maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje system wideokonferencyjny.