Systemy nagłośnieniowe to elektroakustyczna technologia służąca do zwiększania natężenia dźwięku w pomieszczeniach, które są na tyle duże, że ich naturalne właściwości akustyczne nie wystarczą, aby zapewnić wszystkim przebywającym w nich osobom dobrą słyszalność kierowanych do nich przekazów. Nagłośnienie ma za zadanie wspierać akustykę takich pomieszczeń poprzez umożliwienie równomiernego rozchodzenia się zarówno głosu, jak i muzyki w ich przestrzeni. Jeśli zostanie prawidłowo ustawione i wyregulowane, zapewni optymalną słyszalność i zrozumiałość każdego dźwięku. Systemy nagłośnieniowe składają się z głośników, mikrofonów, wzmacniaczy, kompresorów, układów antysprzężeniowych, korektorów, bramki szumów, a także mnóstwa dodatkowych akcesoriów, z których każde wymaga umiejętnego skonfigurowania – dlatego ich instalację należy powierzać profesjonalistom.
Rodzaje systemów nagłośnieniowych
Na rynku dostępnych jest wiele różnych systemów nagłośnieniowych. Możemy wybierać między innymi pomiędzy nagłośnieniem wolnostojącym, sufitowym, ściennym i przeznaczonym do zabudowy. W zależności od architektury pomieszczenia i jego wymagań akustycznych mamy też do wyboru kilka różnych układów jego instalacji: centralny, decentralny i strefowy. Dobór odpowiedniego systemu nagłaśniającego oraz sposobu jego instalacji zależy od takich kryteriów jak wielkość obszaru, jaki ma pokryć nagłośnienie, jego naturalnej akustyki, potencjalnych zakłóceń mogących występować w jego obrębie oraz funkcji, którą będzie spełniać nagłośnienie. Ważnym kryterium wyboru w tym przypadku jest także dopasowanie systemu do estetyki wnętrza, tak aby wkomponował się w aranżację i nie zwracał na siebie niepotrzebnej uwagi. Poza tym warto pamiętać, że sprzęt wchodzący w skład systemu będzie stale eksploatowany, musi być więc dobrej jakości, wydajny i niezawodny. W razie potrzeby, służymy radą.
Przykłady zastosowania systemów nagłośnieniowych
Systemy nagłośnieniowe często wykorzystywane są w branży rozrywkowej, gdzie służą chociażby do nagłaśniania sal widowiskowych, muszli koncertowych, klubów tanecznych, kin czy teatrów. Korzystają z nich także uczelnie, kluby fitness i siłownie, supermarkety, centra handlowe, obiekty gastronomiczne, a nawet kościoły. Poza tym systemy nagłośnieniowe są również nieodłącznym elementem wyposażenia sal konferencyjnych w biurowcach, gdzie zapewniają odpowiednią akustykę podczas spotkań w większym gronie. Właściwie trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek wielkopowierzchniowe pomieszczenia pozbawione tego udogodnienia – i to nie tylko w Warszawie.