Debaty, w których bierze udział kilkudziesięciu czy kilkuset dyskutantów, stanowią ogromny problem dla organizatorów, ponieważ zapewnienie sprawnej komunikacji w tak licznym gronie to nie lada wyzwanie. Dlatego właśnie powstał system dyskusyjny – funkcjonalne narzędzie umożliwiające wygodne zarządzanie przebiegiem spotkań zakładających udział dużej liczby uczestników. Na system dyskusyjny składa się zestaw pulpitów wyposażonych w mikrofony oraz oprogramowanie umożliwiające łatwe sterowanie każdym z nich, a co za tym idzie – udzielanie i odbieranie głosu poszczególnym dyskutantom. Takie rozwiązanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność moderacji dyskusji w większym gronie, a więc między innymi w salach konferencyjnych, salach obradowych i salach sądowych.

Najważniejsze funkcjonalności systemu dyskusyjnego

Podstawową funkcjonalnością systemu dyskusyjnego jest oczywiście moderowanie toczącej się dyskusji. Każdy z uczestników może się wypowiedzieć w dowolnym momencie – wystarczy, że naciśnie na swoim pulpicie przycisk aktywujący mikrofon, jego głos będzie wtedy dobrze słyszalny w całej sali. Przewodniczący debaty, jako osoba zarządzająca jej przebiegiem, otrzymuje, rzecz jasna, większe uprawnienia – ma możliwość zdalnego włączania i wyłączania poszczególnych mikrofonów, może więc w razie potrzeby udzielać głosu lub go odbierać wybranym uczestnikom. Dodatkowo system dyskusyjny ułatwia przeprowadzanie głosowań, ponieważ został wyposażony w funkcje pozwalające na automatyczne zbieranie i zliczanie głosów, a także eksport ich wyników do urządzeń zewnętrznych. Bardziej zaawansowane modele oferują ponadto możliwość integracji sytemu dyskusyjnego z systemem tłumaczeń symultanicznych, co stanowi duże ułatwienie dla tłumaczy.

Główne zalety stosowania systemu dyskusyjnego

System dyskusyjny to gwarancja dobrej komunikacji pomiędzy uczestnikami spotkań w większych gronie. Dzięki niemu wszyscy dyskutanci mogą się swobodnie wypowiadać mając pewność, że ich przekaz zostanie dobrze usłyszany i zrozumiany. Organizatorzy z kolei mają pewność, że dyskusja nie wymknie się spod kontroli, ponieważ zdalna moderacja daje im całkowitą kontrolę nad jej właściwym przebiegiem. W takich warunkach o wiele łatwiej o porozumienie i udaną współpracę. Nikt nie będzie się przekrzykiwał ani zakłócał porządku debaty, wszyscy za to będą mieli szansę zostać wysłuchani i potraktowani z należytą uwagą. Tylko w ten sposób można dokonać sprawnej wymiany informacji i osiągnąć konsensus w każdej dyskusji.